Kontakt pro velkoobchodní spolupráci: +420 606 618 281

Pozor! Dochází komponenty pro fotovoltaické elektrárny

Ušetřete za elektřinu tím, že si pořídíte malou fotovoltaickou elektrárnu. Čím dřív, tím líp, protože na trhu rapidně docházejí kvalitní střídače a baterie.

Fotovoltaickou elektrárnu (používá se zkratka FVE), už dnes může mít doma díky větší dostupnosti a dotacím skoro každý (viz níže). Při jejím pořízení se sice pořád dost plácnete přes kapsu, ale současná energetická krize ukazuje, že investovat do „solárů“ se prostě vyplatí. Jakto?

Podle ekonomů zaplatí domácnosti a menší provozy v následujících letech o desítky až stovky tisíc korun (!) ročně více, než tomu bylo doposud. Nabízí se tedy otázka, jestli tyto peníze za elektřinu spíše neinvestovat do pořízení fotovoltaických panelů, a získávat čistou energii „zdarma“ ze slunce. Malé fotovoltaické elektrárny sice zpravidla nestačí na vytopení celého domu a ohřev veškeré užitkové vody, ale pomůžou vám zásadně ušetřit.

Je nejvyšší čas, rychle mizí kvalitní střídače a baterie

Bez čeho to nepůjde? Samotné solární panely nestačí, protože zachycenou energii je potřeba převést do domácí elektrické sítě a případně ji uložit na později. Bohužel situace na trhu ukazuje, že nabídka kvalitních střídačů (měničů) a baterií v blízké budoucnosti neuspokojí poptávku. Už teď je řada firem nucena instalovat méně kvalitní díly, protože jiné nejsou k sehnání. Kvalitní střídače, baterie a další výbavu pro fotovoltaiku najdete stále například na e-shopu Mobler.cz.

Oblíbené jsou komponenty od značky Solax Power. Rodinné domy dle legislativy umožňují instalaci systémů o výkonu až 10 kWp, respektive 9,9 kWp, ale je lepší mít naddimenzovaný střídač na 10–15 kWp, abyste v budoucnu mohli svůj systém rozšířit. Připlatit si teď 5–15 000 Kč za lepší střídač se rozhodně vyplatí.


Solax
Střídače a baterie Solax patří k nejžádanějším na trhu, proto jsou nedostatkové.


Kolik stojí fotovoltaika a jaká je návratnost?

Ceny nejmenších solárních panelů o velikosti 1,5 x1 metr startují už okolo 4 000 Kč, ale aby vaše elektrárna měla nějaký výkon, budete jich potřebovat víc. K panelům je nutná ještě kabeláž, střídač, baterie, řídící jednotka a pár dalších komponentů. Důležité je, že na rozdíl od minulosti si dnes malou fotovoltaickou elektrárnu sestavíte už za velmi zajímavé ceny. S kompletní zapojením vám pomůže specializovaná firma, ale třeba panely na střechu si zvládnete dát sami.

A za jak dlouho se to vyplatí? To je samozřejmě otázka, která zajímá každého z nás. Ještě před pár lety odborníci uváděli, že průměrná návratnost investice je 10 let. Nicméně v dnešní době, kdy ceny elektřiny rostou závratnou rychlostí, se tato doba smrskla na 2–5 let!


Stihněte to a získejte dotaci klidně 200 000 Kč!

Na domácí fotovoltaickou elektrárnu lze čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám, díky které vám bude proplacena až polovina celé investice. Takže pokud pro svůj rodinný dům zvolíte systém za 400 000 Kč, výše dotace bude činit při splnění podmínek až 200 000 Kč. Říkáte si, že je to hodně? Ne tak docela.

Podle predikcí by některé domácnosti, které elektřinou také topí a ohřívají teplou vodu, mohly nově zaplatit za 2 roky až o 200 000 Kč více než dříve. Rozdíl je to astronomický. Tuto částku přitom můžete investovat do vlastní fotovoltaiky – pořídit si vlastní výkonnou elektrárnu. Průměrná životnost panelů je 30–40 let, takže šetřit peníze vám budou dlouho.

 

solar-panels-g766b32160_1920
Ušetřete desítky tisíc korun ročně díky vlastní fotovoltaické elektrárně.


Nevýhody vs. výhody fotovoltaické elektrárny

- vyšší jednorázové počáteční náklady
- zpravidla nevystačí na úplně kompletní provoz domácnosti
- horší účinnost za špatného (neslunečného) počasí a v zimě

+ sluneční energie je zdarma a nevyčerpatelná
+ jistota vlastní energie bez zdražování
+ fotovoltaika neznečišťuje přírodu emisemi
+ používat vlastní elektřinu je vysoce efektivní
+ minimální údržba
+ zvýšení hodnoty nemovitosti

Jdete do toho? Kvalitní komponenty pro fotovoltaickou elektrárnu (FVE) včetně solárních panelů, střídačů a baterií najdete například na e-shopu Mobler.cz.

×

Splátková kalkulačka ESSOX