Kontakt pro velkoobchodní spolupráci: +420 606 618 281

Elektrocentrály

Nejprodávanější

41391 trifazova benzinova elektrocentrala bison bs6500h 9 5kw 13hp
15 855 Kč –18 %
Původně: 15 855 Kč  (–18 %)
12 980 Kč
(10 727,27 Kč bez DPH)
7eb90003 ce74 4ecc 80e0 a918e299da40
 
5 980 Kč
(4 942,15 Kč bez DPH)
2 položek celkem
41391 trifazova benzinova elektrocentrala bison bs6500h 9 5kw 13hp
15 855 Kč –18 %
10 727,27 Kč bez DPH
12 980 Kč / ks
Kód: KO255995
7eb90003 ce74 4ecc 80e0 a918e299da40
4 942,15 Kč bez DPH
5 980 Kč / ks
Kód: KO255994

Elektrocentrály jsou speciální zařízení, která slouží k výrobě elektrické energie. Jsou ideální pro použití v místech, kde není přístup k elektrické síti, nebo pro použití v případě výpadku el. proudu. V naší široké nabídce najdete elektrocentrály o různých velikostech a výkonnostech, takže si můžete vybrat tu pravou pro vaše potřeby. Navíc jsou naše elektrocentrály cenově dostupné a snadno použitelné. Využijte naši širokou škálu elektrocentrál a zajistěte si spolehlivý zdroj elektrické energie pro vaše potřeby.

Výkon

Jedním z nejdůležitějším kritériem výběru je výkon elektrocentrály. Ten musí být dost velký na to, aby dokázal napájet vše, co je třeba. Elektrocentrály mohou mít výkon v rozmezí od 2 500 – 7 000 W. Požadovaný výkon se počítá tak, že sečtete příkon všech spotřebičů, které by měla elektrocentrála napájet.

K tomuto výpočtu vám pomůže vzoreček 1 kVA = cca 0,8 kW.

Výkon elektrocentrály by měl být alespoň o 1/3 – 1/2 vyšší než je výsledná hodnota, kterou si spočítáte. Pokud centrála tuto rezervu nemá, může se stát, že bude přetížená. To má negativní vliv na její správný chod. V případě přetížení bude zhasínat, může vypadávat jištění a v nejhorším případě dojde ke zničení celého zařízení.

Rozdělení podle spotřebiče

Spotřebiče odporového typu

Mezi takové spotřebiče patří většina zařízení, které jsou běžné v každé domácnosti – varná konvice, varná deska, topení, kávovar nebo obyčejná žárovka. Spotřebiče odporového typu nejsou náročné na výkon elektrocentrály a jejich štítkový výkon odpovídá skutečné spotřebě po celou dobu provozu. Jako příklad lze uvést napájení spotřebiče o štítkovém příkonu 2 kW. Zde si vystačíte s jednofázovou elektrocentrálou o provozním výkonu 2 kVA. I v tomto případě se však obecně doporučuje připočítat alespoň 10 %jako výkonovou rezervu.

Spotřebiče indukčního typu

Zde se jedná o spotřebiče, které jsou poháněné elektromotorem. Patří sem například různé nářadí jako vrtací kladiva, kotoučové pily, kompresory, vodní čerpadla a jiné. Tyto přístroje potřebují při rozběhu mnohem vyšší proud, než je jejich jmenovitý příkon. Je to způsobeno ztrátami ve vinutí motoru. Vhodná elektrocentrála by tak měla mít 2x – 3x vyšší výkon, než je příkon spotřebiče. Tato rezerva je potřebná zejména pro spotřebiče s tzv. měkkým startem a patří sem většina současného elektronářadí.

Další skupinu tvoří spotřebiče s tzv. tvrdým startem. Jsou to hlavně kompresory, čerpadla, ledničky a další. Spotřebiče s tvrdým startem potřebují k nastartování motoru mnohem více proudu, než je jejich štítkový příkon. Spotřeba je v tomto případě čtyř nebo pětinásobná a někdy dokonce ještě vyšší.

Spotřebiče kapacitního typu

Patří k nejnáročnější, co se výkonu týká. Jedná se zejména o zářivky, fotoblesky nebo výbojky. V případě těchto spotřebičů je třeba elektrocentrála, jejíž provozní výkon je asi 1,5x vyšší, než je štítkový příkon spotřebičů.

Jednofázová nebo třífázová

 

Jednofázové a třífázové elektrocentrály vám poskytnou stabilní napětí na stavbách, montážích i v terénu. Jsou vhodné také pro rekreační účely, své využití tak mají na chatách, zahradách apod. Díky systému regulace napětí jsou vhodné pro pohánění elektrického nářadí a elektromotorů, topných a osvětlovacích těles nebo svářecích agregátů.

Jednofázová elektrocentrála, je pro běžné používání výhodnější, protože je schopna na jedné fázi podávat daleko vyšší výkon než elektrocentrála třífázová. Jednofázová je také většina běžných spotřebičů. Tuto skutečnost poznáte podle toho, že je přívodní kabel opatřen dvěma kolíky do zásuvky (230 V přívod, 0 V odvod) a má také zdířku na uzemnění. S jednofázovou elektrocentrálou si tak při běžném používání vystačíte.

Třífázové elektrocentrály napájí spotřebiče s třífázovým elektromotorem. V tomto případě je přívodní kabel opatřen 5 kolíky, jedná se o 3 fáze, zemnění PE a nulový vodič N. Některé starší spotřebiče mohou disponovat pouze 4 kolíky, protože u nich funkci zemnění a nulového vodiče plní jediný kolík (PEN). Tímto typem elektrocentrály můžete napájet i jednofázové spotřebiče, je ale nutné dávat pozor na její dostatečný výkon.

Typ konstrukce 

 

Rámové

Jedná se o levnější variantu, která je určená pro provoz většiny motorových strojů. Motor rámové elektrocentrály je usazen do obdélníkového rámu. Rámové elektrocentrály mohou pro svůj provoz používat benzín nebo plyn.

Benzínové modely jsou při chodu hlučnější a mají větší spotřebu. Jsou vhodné zejména pro venkovní používání, s jejich pomocí rozběhnete zahradní techniku a nářadí a hodí se také na stavbu. V krajním případě mohou posloužit jako záložní zdroj pro rodinný dům nebo chalupu.

Plynové elektrocentrály mohou být používány i v dlouhém a dokonce nepřetržitém provozu. Využít je můžete v domácnosti, na zahradě, hodí se i ale také na různé stavební a montážní práce.

Invertorové elektrocentrály

Druhým typem jsou menší stroje, které mají nižší výkon a to jsou invertorové nebo také digitální elektrocentrály. Motor těchto zařízení je umístěn uvnitř pláště a elektrocentrála vzhledově připomíná kufřík. Díky jejich rozměrům je budete snadno přemisťovat a potěší vás zejména svým tichým chodem. Pořizovací cena je vyšší a své využití mají zejména pro napájení jemné elektroniky. Hodí se tak pro všechny typy počítačů, lékařské přístroje a některé elektrické nářadí.

Rozdělení podle typu paliva

 

 

Benzínové elektrocentrály

Patří k nejpoužívanějším a pro svůj chod potřebuje benzín, nejčastěji se jedná o Natural 95. Mezi její přednosti patří nízká hmotnost a malé rozměry. Je však vhodná spíše pro kratší a méně náročný provoz. V případě nutnosti ji můžete využít jako záložní zdroj v domácnosti. Běžně je využívána na stavbách nebo v zahradě.

Dieselové elektrocentrály

Dieselové typy jsou oblíbené pro svůj vysoký výkon, mají větší rozměry a vyšší hmotnost, pro svůj provoz potřebují naftu. Vyznačují se robustní konstrukcí a při koupi musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Jsou vhodné také pro dlouhodobý provoz. Dieselové elektrocentrály utáhnou i několik jednofázovými a třífázovými spotřebiči najednou. Používat je můžete i v případě celodenního provozu ať už na stavbách nebo jako záložní zdroje větších podniků.

Plynové/LPG elektrocentrály

Výkon plynové elektrocentrály je obdobný jako u benzínového typu, výhodou je zde však ekologičtější provoz a také nižší provozní náklady. I tento typ můžete používat v domácnosti i terénu.

Olejové elektrocentrály

Tento typ není tak běžný jako předešlé, k rozběhu těchto typů je třeba speciální pohonný olej. Olejová elektrocentrála je využívána především v průmyslu, kdy slouží jako záložní zdroj energie.

Bateriové elektrocentrály

Bateriová elektrocentrála je malý přístroj vhodný na cesty, kdy poslouží při nabíjení počítačů, telefonů a další techniky. V chodu udrží také autolednici. Vyznačuje se tichým chodem a možností nabíjení přes solární panely. Nevýhodou je nižší výkon a nutnost dobíjení akumulátorů.

 

Spotřeba

 

Spotřeba udává množství paliva na motohodinu a je ovlivněna množstvím energie, které elektrocentrála dokáže dodat. Stroje s výkonem 0,6–1 kVa mají spotřebu 0,5 litru na motohodinu, v případě 5–6 kVa to však může být i 2,5 litru benzínu na motohodinu. Spotřebu najdete vždy uvedenou v popisu přístroje nebo vám ji sdělí prodejce.

 

Typy regulace výstupního napětí

 

  • Kapacitní regulace napětí – je typická pro většina elektrocentrál a funguje pomocí kondenzátorů. Tento typ utáhne i vyšší počáteční zatížení motoru a je používán zejména pro zapojení běžných elektrospotřebičů.
  • AVR regulace napětí – vhodná pro napájení citlivých spotřebičů s kolísavým napětím. Hodí se tedy pro počítače, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí a svářecí invertory. AVR vyrovnává napětí pomocí tranzistorů. Tyto přístroje jsou vybaveny automatickou regulací s tolerancí přibližně ± 2 %, díky čemuž můžete k centrále připojit i citlivou elektroniku.
  • Kompaudní regulace napětí – vhodná pro spotřebiče, které při spuštění vytvářejí vyšší zatížení a jsou vybaveny asynchronními motory. Zde patří kompresory, řezačky na dlažbu, cirkulárky na dřevo a další.

 

Ochrana provozu

 

Aby vám elektrocentrála dobře sloužila, měla by být umístěna na místě, které má zajištěno dostatečný přístup vzduchu, aby docházelo k jejímu pravidelnému chlazení a sání motoru. V opačném případě může dojít k přehřátí a zničení motoru.

Při používání elektrocentrál je nutné zvolit také vyhovující ochranu před vnějšími vlivy, díky čemuž je ochráníte nejen před vniknutím cizorodých částic a prachu, ale zvýšíte také jejich životnost.

Rozlišujeme dva základní typy krytí IP:

  • Krytí IP 23 – nižší ochrana vhodná pro elektrocentrály, které jsou využívány v méně znečištěných prostorách. IP 23 chrání před vniknutím částic o průměru nad 12,5 mm a proti vodě dopadající pod úhlem 60°.
  • Krytí IP 54 – vyšší ochrana určená pro elektrocentrály, které je možné používat ve vysoce znečistěných prostorách. Krytí IP 24 zaručuje maximální ochranu před prachem i vodou.

 

Funkce a doplňky

 

Jednotlivé modely se od sebe liší také různými doplňkovými funkcemi. K těm patří:

  • Nabíjení baterie – 12 V výstupem pro nabíjení baterií, zajišťuje pravidelné a nabíjení.
  • Displej – jednodušší ovládání, přehledné informace o stavu centrály.
  • GSM modul – díky této funkci se o stavu centrály dozvíte prostřednictvím SMS zpráv.
  • Dálkové ovládání – praktická funkce umožňující zapnutí a vypnutí a také chod centrály na dálku.
  • Voltmetr – postará se, aby nedošlo k překročení napětí elektrocentrály a tedy jejímu poškození.
  • Olejové čidlo – automaticky vypne motor v případě, že je hladina oleje příliš nízko, tím zabrání případnému poškození zařízení.
  • Digitální měřič motohodin – díky této funkci si můžete přehledně plánovat servis přístroje.
  • Podvozek – slouží ke snadnějšímu přemísťování.
×

Splátková kalkulačka ESSOX