Kontakt pro velkoobchodní spolupráci: +420 606 618 281

Poznejte rozdíl mezi průmyslovým respirátorem a nano respirátorem

Poznejte rozdíl mezi průmyslovým respirátorem a nano respirátorem
Jak se odlišují průmyslové a nano respirátory? Jak oba typy ochrany fungují a jak nás ochrání? Pojďme si vysvětlit princip fungování průmyslových respirátorů a nano respirátorů.

Předtím, než byly vynalezeny nano respirátory, na trhu existovaly pouze průmyslové respirátory, které se při certifikaci netestovaly na záchyt virů. Podle Evropské průmyslové normy jsou tyto respirátory rozděleny do ochranných tříd: FFP1, FFP2 a FFP3. V naší společnosti se drží přesvědčení, že nás před viry ochrání právě respirátory FFP2 a FFP3, zařazované do vyššího stupně ochrany. Vzhledem k tomu že se průmyslové respirátory netestují na záchyt virů, tato představa není nijak skutečně podložena.

Průmyslové respirátory se testují, ale například na to, zda je ucpe prach nebo jimi proteče olej. Částice z obou těchto uvedených příkladů se však velmi liší od virových nebo bakteriálních částic, které nejen, že mají jinou strukturu, ale liší se velikostně i svou povahou.
Předpokládejme, že si respirátor pořizujete jako ochranu před respirační nákazou, nikoliv pro práci v dolech nebo v průmyslových objektech. V takovém případě je třeba, aby filtry obsažené v respirátoru byly schopné drobné částečky virů a bakterií zachytit. Právě za tímto účelem byly vynalezeny nanovlákenné respirátory, které mají za úkol chránit nás před před viry a bakteriemi.

 

Nano respirátory vs. průmyslové respirátory

Nano respirátory
• Nesnižuje se účinnost zvlhnutím
• Lze je opakovaně používat
• Díky dvěma filtrům účinně zachytávají i ty nejmenší částice
• Nedisponují ventilkem, díky čemuž chráníte sebe i okolí

Průmyslové respirátory
• Zvlhnutím ztrácí účinnost
• Nelze je dlouho skladovat
• Nejsou testovány na ochranu před viry
• Nelze používat opakovaně
• Některé obsahují ventilek

U průmyslových respirátorů se nejmenší částice zachytávají na elektrostaticky nabitou netkanou textilii meltblown. Protože vlhkost elektrostatiku ničí, textilie tak vlhkostí vznikající z dechu uživatele ztrácí svou účinnost pro zachytávání drobných částí virů a bakterií. Tyto respirátory nelze ani dlouhodobě skladovat, protože vlhkost jejich funkčnost snižuje.

Jak bojují s vlhkostí nano respirátory?
Na rozdíl od těch průmyslových jsou nano respirátory vybaveny nejen elektrostaticky nabitým filtrem z netkané textilie meltblown, ale také mnohem účinnější nanovlákennou membránou. 

Filtr z netkané textilie meltblown tak odfiltruje největší nečistoty, zatímco o ty nejmenší částečky nečistot včetně virů a bakterií se postará až stonásobně hustší nanovlákenná membrána.
Při použití nanovlákenného respirátoru tak uživatel ve skutečnosti používá dva účinné filtry najednou, a je opravdu efektivně chráněn před vstupem virů a bakterií do jeho organizmu.
Nano respirátory neztrácí účinnost ani během zvlhnutí při nošení a skladování, což je velká výhoda oproti průmyslovým respirátorům.

Proč se u nano respirátorů setkáváme s označením FFP2 / FFP3?
Možná by vás mohlo zmást, že i u nanovlákenných respirátorů se můžete setkat s označením FFP2 a FFP3. Je to z toho důvodu, aby se v těchto produktech vyznali i ti, kdo respirátory nakupují pro ochranu svých zaměstnanců v průmyslových zónách a výrobnách.

Ekonomický vliv a vliv na životní prostředí u nano respirátorů
Nano respirátory neztrácí účinnost ani během zvlhnutí při nošení a skladování, což je velká výhoda oproti průmyslovým respirátorům. Další důležitou výhodou nano respirátorů je opakovatelná použitelnost, průmyslové respirátory bývají jednorázové. Nanovlákenné respirátory mohou být při správném zacházení používány opakovaně, což samozřejmě také šetří životní prostředí i naši peněženku. Záleží však také na míře prašnosti a zamořenosti prostředí, která samozřejmě může dobu používání respirátorů snížit. Nano respirátory lze skladovat roky, aniž by byla ovlivněna jejich funkčnost.

Jak sterilizovat nano respirátory?
Nano respirátory lze sterilizovat opakovaně, vždy podle konkrétního produktu. Ke sterilizaci doporučujeme použít
75% roztok ethanolu bez jakékoliv vonné esence či jiných příměsí, aby nedošlo k zanesení nanovlákenné membrány.

Vyberte si z naší nabídky nano respirátorů a chraňte se účinně!

 

> Kategorie Nano respirátory <

×

Splátková kalkulačka ESSOX